top of page

Mesleğe Yeni Başlayan Aday Öğretmenlere Tavsiyeler

Güncelleme tarihi: 15 Tem 2023


Giriş:


Sayın öğretmenlerimiz, öncelikle atamanızı tekrar tebrik ediyoruz. Bu yazı bize gelen sorulardan ve okullarda uygulamada çıkan bazı sorunlardan yola çıkılarak oluşturulmuştur.


Okulunuzda göreve başladığınızda aday olmanızdan dolayı okul müdürünün inisiyatifine bağlı olarak size bazı görevler verilir. Bazı okul müdürleri bu durumu kendi lehine kullanarak bedava kurs, birden fazla günde nöbet, memurların yapması gereken evrak işlerini yaptırma gibi işlemleri sizlere yöneltebilir. Bu görevlerin bazıları resmi kapsamdadır. Bazılarının ise resmi bir dayanağı yoktur. Aday öğretmenlerin bu gibi durumlarda yönetmelikleri, aday yetiştirme programını bilmesi kendisine avantaj sağlar.


Örneğin aday öğretmene bedava kurs yaptırmanın resmi bir dayanağı yoktur. Bedava nöbet tutturmanın da resmi bir dayanağı yoktur. Evrak işlemlerinde ise aday yetiştirme programında şu ibare geçer. '' Aday öğretmen, haftanın 5 günü 8 saat olmak üzere okulda görevlidir. İdari işleyişi takip eder ve okulda kurulan kurulları takip eder.'' Bu ibareden yola çıkılarak bazı evrak işlerinde görev almanız veya kurullara girmeniz sizden istenebilir. Ancak bedava kurs, nöbet gibi işlemlerin kesinlikle dayanağı yoktur.


Nöbet durumu


Aday öğretmen nöbet görevinde ek ders karşılığında görevlendirilebilir, bu konuda kendisinin görüşü alınmaz. Nöbet görevi tüm öğretmenlere verilir. Ancak 20 yıl görev yapan öğretmene ihtiyaç yok ise nöbet görevi isteyip istemediği sorulur.


Kurs durumu:


Aday öğretmen kurs görevi alıp ek ders karşılığında kurs verebilir. Kurs programını, saatini idare belirler.


Özet:


Özet olarak istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için resmi mevzuatı iyi bilmeniz adaylık süresince sizin yararınıza olacaktır. Tüm bunların yanında okul müdürünün iyi niyetine bağlı olarak ve sizin isteğinizle resmi mevzuat dışında görev almanız idareyle aranızın iyi olmasını ve adaylık sürecinin rahat geçmesini sağlar. Ancak her durumda haklarınızı ve sorumluluklarınızı bilmenizi sizlere tavsiye ediyoruz. Bunun dışında soru ve görüşleriniz için bize ulaşabilirsiniz.


Telefon: 545 977 16 93

856 görüntüleme

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page