top of page

Aday Öğretmenlik Süreci

Aday öğretmenlikle ilgili detaylar: Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun TBMM'de kabul edilmesinin ardından öğretmenliği 4 kariyer basamağına ayırdı. Bu basamakların ilki Aday Öğretmenlik. Aday öğretmenliğin ardından öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyerleri geliyor. Peki Aday Öğretmenlik nedir, şartları nelerdir, nasıl kaldırılır?

 

ADAY ÖĞRETMENLİK NEDİR?

 

Aday öğretmenlik atanma şartlarını taşıyan öğretmenlerin Milli Eğitim bakanlığı kadrolarında öğretmen olarak atanmaları ile başlayan süreçtir. Kısaca İlk atamadan öğretmenlik kariyerine kadar olan süreç aday öğretmenlik olarak tanımlanabilir.

 

ADAY ÖĞRETMENLİK ŞARTLARI NELERDİR?

 

Milli Eğitim bakanlığı bünyesinde aday öğretmen olabilmek için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, yükseköğretim kurumunda mezun olma, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanununa göre güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmış olma ve Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan sınavlarda başarılı olma şartı aranır. Aday öğretmenlik süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamaz.

 

ADAY ÖĞRETMENLİK SÜRESİ KAÇ YILDIR?

 

Öğretmenlik süreçlerinin ilk basamağı olan Aday Öğretmenlik süreci 1 yıldan az, 2 yıldan fazla olamaz. Bu sirede başarılı olamayan öğretmenler öğretmen olma şansını elde edemezler.

Aday Öğretmenlik Tüm Süreç: Hakkımızda
bottom of page