top of page

Öğretmen Ek Ders İşlemleri

Ek ders hesaplama için kullanılabilecek en basit yöntem toplam ders sayısından maaş karşılığı olan ders sayısını çıkarmaktır.

Buna ek olarak sınıf öğretmenliği olması halinde ekstra 2 saat ek ders eklenmelidir. Ayrıca verilen ders sayısı 10 un her katında 1 saat ek ders eklenir.

Ek ders hesaplama da diğer bir unsur ise branş öğretmenlerinin en fazla 20 saatlik ek ders ücreti alma limiti bulunmaktadır. Zorunlu durumlarda daha fazla derse girilse de sadece 20 saat ek ders ücreti ödenir. Haftalık hesaplanan ek ders sayısı 4 ile çarpılarak aylık olarak ödenir.

30 SAAT DERSE GİREN BRANŞ ÖĞRETMENİ KAÇ SAAT EK DERS ALIR?

  • 30-15 = 15 (15 saat maaş karşılığı)

  • 15+3= 18 (3 saat dersi planlama ve hazırlık)

  • 30 saat derse giren branş öğretmeni sınıfı yoksa 18 saat sınıfı varsa 20 saat ek ders alır.

BRANŞ ÖĞRETMENİ HAFTADA EN FAZLA KAÇ SAAT EK DERS ALABİLİR?

Branş öğretmeni haftada kaç saat derse girerse girsin en fazla 20 saat toplam ek ders alabilir. Ek dersi 20 saatten fazla olsa bile 20 saat ek ders alır. Örneğin haftada 34 saat derse giren bir öğretmenin haftalık alması gereken ek ders sayısı 20 saat olmalı ancak bu öğretmene 20 saat ek ders yazılır.

BRANŞ ÖĞRETMENİ HAFTADA EN FAZLA KAÇ SAAT DERSE GİREBİLİR?

Branş öğretmeninin gireceği ders saati sayısı 30 saattir. Öğretmen eksikliğinde 30 üstü saat derse de girebilir ancak öğretmene 20 saatten fazla ek ders verilmez.

EK DERS TABLOSUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

EK DERS HESAPLAMA ROBOTUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Ekran Alıntısı_PNG.webp
bottom of page