top of page

Aday Öğretmen Askerlik Tecil İşlemleri

Aday öğretmenken, yani sözleşmeliyken geçiş tamamlanmamışken askerliği gelen öğretmen adayları, aday öğretmen olarak askerlik erteleme yapabilmektedir.Ancak bunun yerine sözleşmeleri askerlik nedeniyle feshedilerek askerlik görevi bittikten sonra yeniden göreve dönmeleri sağlanabilir. Kadrolu memur olanlar, zaten doğum izni gibi askerlik görevi sonrasında görevlerine dönebiliyorlardı.

2015 yılında çıkan yasa ile sözleşmeli öğretmenlere de bu hak tanındı ve askerlik sonrası en az 30 gün içinde sözleşmelerini devam ettirmeleri sağlandı.

Aday Öğretmenken Askerliğin Ertelenmesi

Sözleşmeli öğretmenler diledikleri takdirde askerliklerini sözleşme bitimine kadar erteleyebilirler. Bunun için gerekli olan dilekçe yazılarak ilgili askerlik şubesine teslim edilebilir.Ancak genelde askere gidip döndükten sonra sözleşmeye devam edilerek görevin başına dönüşmesi tercih edilebilmektedir.

Askerlik Erteleme Süresi

En fazla 1 yıl ertelenebilen askerlik aday öğretmen için daha uzun süre ertelenmemektedir. Aday öğretmenlerin askerlik erteleme talebi için bağlı bulundukları il ya da ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvuru yapmaları ve yazılı olarak taleplerini iletmeleri gerekmektedir.

Ne Kadar Sürede Dilekçe Verilir?

 

Askerlik celbi geldiği zaman hemen bağlı bulunulan Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe yazmaları, dilekçe sonucundaki belgelerle birlikte bağlı bulundukları askerlik şubelerine başvuru yapmaları gerekmektedir.Başvuru yapmayan adaylar asker  kaçağı sayılır ve zorla götürülerek askere alınırlar. Bu yüzden yasal takip gerekmektedir.

Askerliği Erteleme Süreci Ne Kadardır?

Aday öğretmenlerin askerliği erteleme süresi sözleşme süresi kadardır. Yani daha uzun süre erteleme yapılması söz konusu değildir.Bu yüzden sözleşme süresinin dikkate alınacağı ve mutlaka yazılı olarak dilekçe verilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

 

Bu süreçten sonra okul müdürlüğü gerekli bütün belgeleri onaylayarak 2 adet üst yazı hazırlar ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ekleri ile birlikte gönderir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de yeni bir üst yazı ve eklerle birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderir.

 

Bakanlık onayının gelmesinin ardından ilgili kurum veya müdür onayı tebliğ ederek süreç tamamlanmış olur. Aday öğretmen askerlik tecili işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra aday öğretmen sözleşme süresinde askerliğini tecil edebilecektir. Bu işlem için evrakların zamanında ve eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekir.

GEREKLİ EVRAKLARIN OLDUĞU YAZI İÇİN TIKLAYINIZ.

bottom of page