top of page

Aday Öğretmen Değerlendirme İşlemleri

Bilindiği üzere eskiden merkezi sınav ile yapılan aday öğretmen değerlendirmesinin yerini Öğretmenlik Meslek Kanunu maddeleri gereğince Aday Öğretmen Değerlendirme Komisyonu almıştır.

Aday Öğretmen  Yetiştirme Faaliyetleri

Kanun ile adayların zorunlu haller dışında görev yeri değişemeyecek. Adaylık durumundaki öğretmenler belirli bir eğitimden geçiyor. Bu eğitim meslek odaklı olacak ve mesleki gelişim hedeflenecek. Bu eğitimler doğrultusunda formlar dolduruluyor.

Aday Öğretmen Dosyası

 

Aday öğretmen okul içi ve okul dışı faaliyetler kapsamında yapılan çalışmalarda izleme, ölçme ve değerlendirme sürecinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla okul içi ve okul dışı her tür faaliyeti ile ilgili yayımlanan resmi formları doldurur. Bu çalışmalara ait diğer belge ve materyallerle birlikte bu formlar, adaylarca oluşturulacak “Kişisel ve Mesleki Gelişim Dosyasında” saklanır. Bu dosya Komisyon Değerlendirme sürecinde veri olarak kullanılacaktır.

Aday Öğretmen Değerlendirme Komisyonu

Bu eğitimlerin bitmesinin ardından eskiden sınav olan yapının yeri komisyon oldu. Aday öğretmenler bir komisyon tarafından incelenecek. Komisyonun başarılı bulması durumunda adaylar asli öğretmenliğe geçiş yapıyor.

 

Ayrıca; Komisyonun onayından geçmeyen

Şartlara uymadığı sonradan anlaşılan

Adaylık sırasında şartlardan herhangi birini kaybeden veya uymamaya başlayan

Adaylıktaki mesleki eğitimlere mazeretsiz devamsızlık yapan

Haklarında ilişki kesme veya kademe durdurma kararı alınan aday öğretmenlerin öğretmenlik mesleği ile ilişkisi kesilecek. İlişkisi kesilen öğretmen adayları 3 yıl boyunca öğretmenlik mesleğine tekrar alınmayacak.

Aday Öğretmen Değerlendirme Komisyonu Kimlerden Oluşur?

Komisyon aday öğretmene gönüllülük esasına uygun atanan danışman öğretmen, okul müdürü ve il-ilçe milli eğitim müdürlüklerince atanan komisyon başkanından oluşur. Okulda tüm adaylık faaliyetlerinin gerçekleşmesinden aday öğretmen, danışman öğretmen ve okul müdürü sorumludur.

InkedWhatsApp Image 2022-10-21 at 21.30.21_LI.jpg
bottom of page